نوآوری در تولید افزودنی‌های غذایی از گیاهان دارویی با رویکرد ارتقاء اقتصاد دانش‌بنیان

بر اساس نقشه جامع علمی کشور، از جمله اهداف کلان نظام علم و فناوری، دستیابی به توسعه علوم و فناوری‌های نوین و نافع متناسب با اولویت‌ها، نیازها و مزیت‌های نسبی کشور و به‌کارگیری آن‌ها در صنعت می‌باشد. به منظور تحقق این اهداف، جهت‌دهی پژوهش، فناوری و نوآوری به سمت حل مشکلات و رفع نیازهای واقعی کشور از جمله راهبردهای کلان نقشه جامع علمی در نظر گرفته شده است. در حال حاضر زیان‌های ناشی از مصرف افزودنی‌های مصنوعی کاملا شناخته شده و نقش آنها در بروز انواع سرطان‌ها و بیماری‌های مختلف به اثبات رسیده است. لذا یافتن افزودنی‌های طبیعی و جایگزینی آنها با ترکیبات سنتزی از اولویت‌های تحقیقاتی در حوزه صنایع غذایی می‌باشد. کشور ما غنی‌ترین منابع گیاهی را از نظر مقدار و تنوع در سطح جهان دارا می‌باشد که خود پتانسیل بسیار مناسبی جهت تولید افزودنی‌های طبیعی غذایی به شمار می‌رود. مطابق بررسی‌های انجام شده موضوع مواد اولیه ( اینگردینت) به عنوان اولویت نخست مشکلات صنعت غذا شناسایی شده است. ترکیبات رنگ‌دهنده‌، طعم دهنده، آنتی اکسیدان و … از مهم‌ترین مواد اولیه مورد استفاده در صنایع غذایی  است که در صنایع مختلف غذایی از جمله صنعت نوشیدنی، اسنک، لبنیات، صنایع پخت و غیره کاربرد دارند. با توجه به تعدد مراکز تولیدی و زیرمجموعه آنها، بالابودن قیمت نمونه های وارداتی و به موازات آن خروج ارز فراوان از این طریق، همچنین محدودیت‌های اعمال شده از سوی اداره استاندارد و نظارت بر موادغذایی بر تولید فراورده های غذایی سالم و فراسودمند، دستيابي به دانش فني تولید افزودنی های طبيعي در کشور امري ضروري و اجتناب‌ناپذير مي‌باشد.

موضوع پنل پیشنهادی می‌تواند ضمن بررسی فناوری ها و نوآوری های مربوط به تولید افزودنی های طبیعی ، راهکارهای موثری را از سوی متخصصین مختلف این حوزه به صنعت، تولیدکنندگان و علاقه مندان ارائه نماید.

زمان و مکان برگزاری

سه شنبه 10 آبان 1401، ساعت 13 الی 15، تهران، مصلی امام خمینی.

مسئول پنل

پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی

دکتر شادی بلوریان

موسس شرکت دانش بنیان افزونه

اعضای پنل

جهاددانشگاهی

دکتر داراب یزدانی

مدیر کل دفتر کشاورزی و منابع طبیعی

مجلس شورای اسلامی

دکتر علیرضا عباسی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس

مجلس شورای اسلامی

دکتر زهرا شیخی

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان

سازمان ملی استاندارد

دکتر فرحناز قلاسی

مدیرکل دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی

پژوهشکده گیاهان دارویی

دکتر علی مهرآفرین

عضو هیات علمی گروه کشت و توسعه گیاهان دارویی

دانشگاه تربیت مدرس

دکتر مهدی عیاری

عضو هیات علمی گروه باغبانی

دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر حامد اهری

عضو هیات علمی گروه مهندسی کشاورزی و صنایع غذایی

ارسال پیشنهادات

شما می توانید نظر، پیشنهاد، چالش، راهکار، دانش فنی و فناوری های مرتبط با هر یک از پنل های تخصصی را برای ما ارسال نمایید.