پنل های تخصصی, جشنواره

توسعه هدفمند و کاربردی صنعت گیاهان دارویی؛ چالش‌ها به راهکارهای فناورانه متصل می‌شود

با برگزاری پنل‌های تخصصی در ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران؛ توانمندی‌های تخصصی و دانشی برای رفع چالش‌های این حوزه معرفی می‌شود.

پنل‌هایی که با هدف بررسی جدیدترین فناوری‌های حوزه زنجیره ارزش گیاهان دارویی با موضوعات مختلفی چون زراعت (کشاورزی قراردادی، نهاده‌های تولیدی، توسعه مکانیزاسیون در مرحله برداشت)، فرآوری (استحصال مواد موثره، افزودنی‌های غذایی)، قیمت‌گذاری محصولات و عرضه محصولات گیاهان دارویی و سیاست‌گذاری‌های کلان زیست‌بوم نوآوری و فناوری گیاهان دارویی ایران برگزار می شود.

یکی از بخش‌هایی که برای نخستین بار در جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران مدنظر است؛ برگزاری پنل‌های تخصصی است که به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و با مشارکت متخصصان بخش‌های گوناگون زنجیره ارزش گیاهان دارویی برگزار خواهد شد.

پس از ارزیابی چالش‌های مطرح شده در پنل‌ها توسط متخصصان هر حوزه، راه‌کارهای عملیاتی برای رفع آن‌ها ارائه می‌شود. در هر پنل نیز سعی می‌شود دانش فنی و یا خدمات و محصولات فناورانه به‌منظور رفع چالش‌های موجود در آن حوزه معرفی شود.

این پنل‌ها با حضور مسئولان و متخصصان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هم چنین نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. همچنین مدیران عامل و نمایندگان شرکت‌های خصوصی فعال در هر حوزه نیز در پنل‌ها حضور خواهند داشت.

هدف اصلی برگزاری این پنل‌ها توجه ویژه به زیست‌بوم نوآوری و فناوری صنعت گیاهان دارویی است و در این بخش، دانش فنی توسعه‌یافته توسط مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و یا بخش خصوصی، ارائه و برای انتقال به صنعت معرفی می شود.

ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآوده‌های طبیعی و طب سنتی، دهم 10 لغایت 13 آبان سال 1401 با حضور بیش از 100 مهمان بین الملل و مشارکت ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق تولیدکننده دارو و فرآورده های طبیعی و سایر صنایع وابسته به گیاهان دارویی از سراسر کشور و به همت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مصلی تهران برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.